ЦЕНТР ХІРУРГІЇ

ІСТОРІЯ ЦЕНТРУ ХІРУРГІЇ В КМКЛ №1

 

Хірургічне відділення Київської міської клінічної лікарні №1 було відкрите спочатку на 20 ліжок. Першим завідуючим був Сосновський Юрій Ізраїльович, який керував відділенням до 1958 року. На той час більшість співробітників складали колишні військові хірурги.

25 травня 1958 року був введений в дію новий триповерховий корпус, де відділення хірургії вже мало 90 ліжок, а відділення травматології - 90 ліжок.

З 1958 по 1961 рік керував відділенням хірургії Ковадло Іван Іванович, військовий хірург у минулому. Його наступником з 1961 по 1971 рік був Сінгаєвський Іван Костянтинович.

Завідуючим хірургічним відділенням у 1971-1991 роках був Луценко Юрій Юхимович - Заслужений лікар України, кавалер орденів Леніна та Трудового Червоного Прапору.

В той час відділення займалося лікуванням хворих з невідкладними хірургічними захворюваннями, плановою хірургією гриж, виконувалися втручання на жовчному міхурі, шлунку, товстій кишці. Відділення пережило період становлення, вдосконалювалися методи лікування, підвищувалася кваліфікація співробітників, серед яких були відомі вчені.

В 1986 році від відділення відокремлюється відділення хірургії для лікування хворих з гнійно-септичними ураженнями. Завідуючим хірургічним відділенням №2 стає кандидат медичних наук Бородянський Володимир Сергійович.

Завідувач хірургічним відділенням №2,
кандидат медичних наук Бородянський Володимир Сергійович (зліва),
на той час лікар-хірург Бондар Сергій Євгенійович (в центрі),
лікар-хірург Пінчук Анатолій Сергійович (праворуч).

 

За підсумками роботи за 1988 рік у хірургічному відділенні №2 був накопичений досвід з комплексного лікування хворих на цукровий діабет з виразково-некротичним ураженням нижніх кінцівок. У 1986-88 роках було проліковано 259 хворих з хірургічними ускладненнями цукрового діабету та іншими хірургічними захворюваннями, що виникли на його фоні. У відділенні активно застосовувалися органозберігаючі операції - ампутації в дистальних відділах нижніх кінцівок - 42% на рівні стопи, 38,8% - на рівні гомілки. Застосування комплексного лікування з корекцією вуглеводного обміну, нормалізацією білкового складу крові, протизапальною та дезінтоксикаційною терапією, проведенням органозберігаючих операцій дозволило ефективніше проводити реабілітаційні заходи, соціальну та професійну адаптацію хворих, скорочувати інвалідність.

Ці обставини стали сприятливим підґрунтям для організації за наказом Управління охорони здоров'я м. Києва № 633 від 26.12.1989 року на базі хірургічного відділення №2 ЦРЛ Дарницького району Київського міського центру по лікуванню хворих на цукровий діабет з виразково-некротичними ураженнями кінцівок. Були внесені доповнення до штатного розкладу та проведена реструктуризація Центру.

Цей етап розвитку Центру можна визначити як організаційно-методичний період накопичення досвіду, формування лікувальної та хірургічної тактики.

З 1997 року в Центрі широко виконуються втручання, спрямовані на збереження стопи. Судинні операції та методи лікування хворих розробляються в обох хірургічних відділеннях починаючи з 1999 року.

В період з 1991 по 1999 рік відділенням хірургії №1 завідує Шойхет Аркадій Еммануїлович.

З 1999 року по теперішній час хірургічне відділення №1 очолює кандидат медичних наук Трепет Сергій Олегович, а відділення хірургії №2 - Бондар Сергій Євгенович.

З 1999 року в хірургічному відділенні №1 виділені судинні ліжка, почали виконуватися невідкладні та планові операції на аорті та периферійних магістральних судинах, в тому числі при тромбозі мезентеріальних судин.

Вперше в Україні почали виконуватися реконструкції дистальних сегментів артерій у хворих на цукровий діабет при ішемічній формі діабетичної стопи, що дає змогу знизити рівень ампутацій у даної категорії хворих до 25%, а зберегти опороздатну функцію стопи у 89% хворих.

Також надається невідкладна та планова допомога хворим з патологією вен. Виконуються реконструктивні операції на глибоких венах.

Допомога хворим з патологією судин надається групою хірургів у складі: Павлючик А.В., Токунов А.Б. в тісній співпраці з Інститутом хірургії та трансплантології та Інститутом серцевої хірургії ім. М.М. Амосова.

В 2000 році в хірургічному відділенні №1 під керівництвом кандидата медичних наук Трепета С.О. вперше впроваджена лапароскопічна хірургія. Цей прогресивний метод хірургічного втручання кардинально змінив якість хірургічного лікування, дозволив значно знизити травматичність операцій, кількість післяопераційних ускладнень. У відділенні виконується практично весь спектр лапароскопічних операцій на жовчних шляхах, шлунку, товстій кишці, грижах (хірурги Іванько О.В., Бондарь С.Є., Амбруш О.О. та ін.).

Хворі обстежуються в Діагностичному центрі лікарні, що дає змогу своєчасно та точно встановити діагноз.

Спільно з Інститутом гідродинаміки ведеться робота по вивченню руху крові по судинах при різних захворюваннях.

З 1995 року у відділенні хірургії відкрито кафедру хірургії Медичного інституту УАНМ, яку очолив доктор медичних наук, професор Скиба Володимир Вікторович.

В 2011 році на базі Міської клінічної лікарні №1 було створено Центр хірургії, який успішно працює і по теперішній час.

 

Центри