Нейрохірургічне відділення

Нейрохірургічна служба КМКЛ №1. Історія створення

Лівобережжя міста Києва невпинно зростає. Сьогодні тільки один Дарницький район за чисельністю населення та інфраструктурою можна порівнювати з обласним центром України. Київська міська клінічна лікарня № 1 більше півсторіччя є флагманом системи охорони здоров’я мешканців Лівобережжя.

В загальній структурі захворюваності населення постійно збільшується питома вага мозкових інсультів, травм центральної та периферійної нервової системи, дегенеративно-дистрофічних захворювань хребта, демієлінізуючих захворювань, онкопатології нервової системи.

Неврологічне відділення на 30 ліжок в Київській міській лікарні №1 було відкрито в 1958 році, розширено до 60 ліжок – в 1978 році. Завдяки введенню в дію в 1995 році діагностичного центру з найсучаснішими методами дослідження (магнітно-резонансна та комп’ютерна томографія, доплерографія магістральних судин голови та шиї, реоенцефалографія, електроенцефалографія, електронейроміографія), у лікарів з’явилась можливість використовувати передові методи дослідження та більш адекватно проводити лікування.

Відділення проводило планове лікування мешканців Дарницького та Харківського районів, надавало ургентну допомогу жителям м. Києва. У відділенні працювали 3 лікарі невропатологи. Відділення розміщувалося в 9-ти поверховому корпусі, де не було вантажного ліфту і хворих доводилося піднімати ношами на руках. Важкі хворі перебували в палаті інтенсивного нагляду, оснащення якої було дуже примітивне - киснева подушка, апарат штучної вентиляції легень та електрокардіограф.

Починаючи з 1980 -1990 років відмічається збільшення кількості хворих з судинною патологією нервової системи - до 50% від загальної кількості хворих. На той час в лікарні було недостатньо допоміжних методів обстеження і доводилось користуватися послугами Міського діагностичного центру.

З 1984 року відділення очолює висококваліфікований невропатолог, лікар вищої категорії – Ніна Володимирівна Кучеренко.  Ніна Володимирівна пройшла довгий професійний шлях від роботи медсестрою дитячого закладу до  посади заступника головного лікаря однієї з найсучасніших клінічних лікарень міста Києва. Прийшовши на роботу у першу Київську лікарню лікарем - ординатором неврологічного відділення у 1976р, вона вже через вісім років очолює це відділення. Завдяки її організаторським здібностям та професіоналізму, відділення перетворюється на одне з кращих у місті. Під керівництвом Ніни Володимирівни у відділенні формується колектив справжніх професіоналів, людей, щиро закоханих у свою професію, які працюють за новітніми технологіями, постійно підвищують свою майстерність.  Всі ці роки пліч о пліч з Ніною Володимирівною працювала старшою медичною сестрою Маковецька Галина Степанівна. 

З 1994р. Ніна Володимирівна призначається заступником головного лікаря. Важко переоцініти значення тієї кропіткої, часом виснажливої, але дуже важливої роботи, яка виконувалася на протязі останнього десятиріччя Ніною Володимирівною. За плідну роботу, вагомий внесок в розвиток роботи лікарні Кучеренко Ніна Володимирівна неодноразово нагороджувалася подяками та почесними грамотами від Міністерства охорони здоров’я України, Подяками Київської міської та Дарницької районної адміністрацій.

Кучеренко Ніна Володимирівна
Лікар-невропатолог вищої категорії 

1996 року, з метою надання спеціалізованої нейрохірургічної та неврологічної допомоги мешканцям Дарницького та Харківського районів міста Києва, на базі Київської міської клінічної лікарні №1 за підтримки Головного нейрохірурга МОЗ України професора Є.Г. Педаченка, адміністрації лікарні створюється консультативно-лікувальний нейроцентр, який об’єднав неврологів та нейрохірургів у межах однієї клініки. Доцільність поєднання та ефективність співпраці неврологічної та нейрохірургічної служби випробувані часом. 

Історія народження Київської нейрохірургії – в далекому 1937 році. Перше нейрохірургічне відділення на 40 ліжок було відкрито при Київській психоневрологічній лікарні за ініціативи П. С. Бабицького. З 1965 по 1986 рік в Центральній міській лікарні ім. Жовтневої революції (пізніше Центральна клінічна лікарня, а нині Олександрівська лікарня) нейрохірургічне відділення на 40 ліжок працювало спільно з неврологією. Керівником цього відділення, а з 1970р. завідувачем курсу нейрохірургії при кафедрі неврології Київського медичного інституту (надалі – університету) імені О.О. Богомольця був професор В.Г. Станіславський. 

З 1987 до 1996 року існувала територіальна віддаленість неврологічної та нейрохірургічної служб в Київській муніципальній медицині.    

Для подальшого вдосконалення та ефективності організації медичної допомоги та реабілітації хворим, згідно наказу ГУОЗ м. Києва № 564 від 27.12.2002 р., був створений Київський Лівобережний нейроцентр з медичною реабілітацією при Київській міській клінічній лікарні №1. 

З січня 2003 року директором Нейроценру є Олег Олександрович Гончарук, нейрохірург вищої категорії, доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України, член спеціалізованої вченої ради Інституту нейрохірургії імені акад. А.П. Ромоданова АМН України, в КМКЛ №1 працює з 1996 року. 

Завідувач консультативного відділення Нейроцентру – Василь Дмитрович Куліков, нейрохірург вищої категорії, кандидат медичних наук, працює в КМКЛ №1 з 1997 року. 

З 1997 року в відділенні працює Роман Віталійович Четверус, лікар-нейрохірург першої категорії. Нейрохірургічна робота здійснюється під керівництвом Головного нейрохірурга МОЗ України, члена-кореспондента АМН України Є.Г. Педаченка, Головного нейрохірурга ГУОЗ м. Києва, завідувача кафедрою нейрохірургії КМАПО, члена-кореспондента АМН України М.Є. Поліщука.   За прийнятими угодами до консультативно-лікувальної роботи залучаються провідні фахівці Інституту нейрохірургії АМН України.

Колектив неврологічного відділення №1

З 2003 року в нейрохірургії проліковано близько 2000 хворих. Проведено більше 1600 операцій.  В структурі нейрохірургічної патології 80% належить невідкладним станам. Саме тому приорітетними є оперативні втручання за життєвими показами при мозкових інсультах, черепно-мозковій травмі, важкій хребетно-спиномозковій травмі. 

Лікарі відділення оглядають хворого 

Лікарняний банк крові

Травматологічний пункт

Патологоанатомічне відділення

Відділ аптекарського забезпечення

Загальний відділ

Інфо для ДОЗ