Офтальмологічне відділення

Катаракта

Найчастішим захворюванням кришталика є катаракта. Ця назва походить від латинського «cataracta», яке своєю чергою походить від грецького «kataraktes» і означає водоспад.

Катаракта – це будь-яке помутніння кришталика (невелике локальне або дифузна втрата прозорості). Щоб бути клінічно значущою, катаракта має викликати зниження гостроти зору чи якості життя. Катаракта є першою причиною оборотної сліпоти.

Якщо вам більше 45 років і Ви відмічаєте появу туману при погляді в далечінь, нечіткість предметів, видимі дрібні "мушки" або окуляри перестали покращувати Ваш зір - Вам необхідно пройти діагностичне обстеження!

Чинники ризику розвитку катаракти:

 • Вік після 45 років,
 • стать,
 • спадковість,
 • порушення рефракції (близорукість, далекозорість)
 • наявність цукрового діабету, захворювань щитовидної залози
 • вплив ультрафіолетового та радіаційного випромінювання.

Якщо вам більше 45 років і Ви помітили:

 • затуманений, розмитий або тьмяний зір,
 • зниження чіткості зору в сутінках,
 • підвищену чутливість до світла та відблисків,
 • потреба у більш яскравому світлі для читання та інших дій,
 • ореол навколо вогнів,
 • часті зміни у призначенні окулярів або контактних лінз,
 • зниження контрастної чутливості; - Вам необхідно пройти діагностичне обстеження!

 

Як утворюється катаракта? 

Кришталик являє собою двоопуклу лінзу, розташований за кольоровою частиною Вашого ока (райдужна оболонка) і фокусує світло, що проходить в око, створюючи при цьому чіткі зображення на сітківці - світлочутливій оболонці ока.

З віком кришталики стають менш гнучкими, менш прозорими та товстішими. Вікові та інші медичні умови призводять до того, що тканини всередині кришталика руйнуються, затуманюючи зір. 

Помутніння кришталика розсіює і блокує світло при проходженні через кришталик, запобігаючи попаданню чітко визначеного зображення в сітківку. В результаті ваш зір стає розмитим. 

Катаракта зазвичай розвивається на обох очах, але не завжди симетрично.

Лікування.

На жаль, лікування катаракти без операції, закапування крапель, прийом різних таблеток або використання "народних" методів лікування не може призвести до зникнення хвороби, ні загальмувати її розвиток, але результатом помутніння кришталика є сліпота.

Сучасна офтальмологія знає єдине ефективне лікування катаракти – це операція. 

Коли слід розглянути операцію з видалення катаракти?

Більшість офтальмологів рекомендують розглядати хірургічне лікування катаракти, коли вона починає впливати на якість Вашого життя або заважати Вам виконувати звичайні повсякденні справи, такі як читання або водіння вночі. 

У пацієнтів, які мають супутні захворювання очей (глаукома, запальні захворювання) та загальні захворювання організму (проблеми зі щитовидною залозою, цукровий діабет) ризик розвитку та швидкість прогресування катаракти вища. 

Затримка процедури, як правило, не впливає на те, як добре відновлюється ваш зір після операції, якщо згодом Ви вирішите зробити операцію з видалення катаракти.

Якщо Ви вирішите не проводити операцію з видалення катаракти, офтальмолог може порекомендувати Вам періодично проводити повторні огляди, щоб побачити, чи катаракта прогресує. Однак, у певних випадках оперувати катаракту необхідно якомога раніше (набухаюча катаракта, підвищення очного тиску, розпад кришталика)! 

 

Операція з видалення катаракти. 

             

Сучасне хірургічне лікування катаракти – це факоемульсифікація (руйнування та видалення помутнілого кришталика за допомогою ультразвуку) та заміна його прозорою штучною лінзою (кришталиком) через мінімальний розріз 1,8-2,2 мм. Штучна лінза, яка називається інтраокулярною лінзою, розташована там же, де і натуральна. Сучасні штучні кришталики, які використовують при хірургії катаракти, дозволяють отримати максимально високий зір вдалину та поблизу, з корекцією астигматизму. Питання підбору типу та сили інтраокулярної лінзи офтальмохірург перед операцією обговорює з пацієнтом для отримання максимально високого результату!

Операція видалення катаракти зазвичай проводиться амбулаторно, що означає, що вам не потрібно залишатися в лікарні після операції. Під час операції з видалення катаракти використовується місцева або комбінована анестезія, щоб зробити операцію максимально безпечною.  

Тривалість операції 10-20 хвилин.

Після процедури ви можете відчути незначний дискомфорт протягом кількох днів. Загоєння зазвичай відбувається протягом восьми тижнів. 

Якщо Вам потрібне хірургічне лікування катаракти обох очей, операція на другому оці можлива через 1-2 дні.

Консультантами офтальмологічного відділення прооперовано десятки тисяч пацієнтів та накопичено багаторічний досвід цієї хірургії! 

 повернутись назад

Лікарняний банк крові

Травматологічний пункт

Патологоанатомічне відділення

Відділ аптекарського забезпечення

Загальний відділ

Інфо для ДОЗ