Офтальмологічне відділення

Глаукома.

Глаукома - це хронічне захворювання ока, в результаті якого відбувається пошкодження зорового нерва, що можливе при низькому, нормальному або підвищеному внутрішньоочному тиску. Захворювання, як правило, парне, вражає два ока.

Глаукома посідає друге місце у світі серед причин розвитку сліпоти у людей старших 40 років!

Якщо вчасно не поставити діагноз і не лікувати, то глаукома врешті-решт призведе до незворотної сліпоти.

Чинники ризику розвитку глаукоми:

 • вік старше 40 років,
 • расова приналежність,
 • наявність сімейної історії глаукоми (глаукома може передаватися у спадок від батьків до дітей),
 • наявність певних захворювань, таких як діабет, хвороби серця, низький артеріальний тиск та серповидно-клітинна анемія,
 • тонка центральна товщина рогівки,
 • короткозорість або далекозорість,
 • після травми ока чи певних видів хірургії ока,
 • тривалий прийом та закапування кортикостероїдних препаратів.

Основне завдання лікування глаукоми – це збереження зорових функцій пацієнта та якості його життя.  

Багато форм глаукоми немає ранніх клінічних проявів. Ефект розвивається настільки повільно, що людина встигає адаптуватися до поступового зниження зору центрального, так і периферичного.

Втрата зору при глаукомі відбувається незворотно, тому дуже важливо проводити профілактичні огляди, які передбачають крім визначення гостроти зору, вимірювання внутрішньоочного тиску, поля зору та проведення оптико-когерентної томографії сітківки. Ці дослідження є обов'язковими для визначення глаукоми та допоможуть виявити це серйозне захворювання на ранніх стадіях. 

Типи глаукоми включають:

Відкритокутова глаукома є найпоширенішою формою захворювання. Кут дренажу, утворений рогівкою та райдужкою, залишається відкритим, але відбувається поступове збільшення тиску в оці, що ушкоджує зоровий нерв. Це відбувається так повільно, що ви можете втратити зір ще до того, як дізнаєтесь про проблему!

Закритокутова глаукома виникає, коли райдужна оболонка випирає вперед, щоб звузити або заблокувати кут дренажу, утворений рогівкою та райдужною оболонкою. В результаті рідина не може циркулювати всередині ока і тиск різко зростає. У деяких людей вузькі кути дренажу, що підвищує ризик виникнення глаукоми.

При глаукомі нормального тиску Ваш зоровий нерв ушкоджується, навіть якщо Ваш внутрішньоочний тиск знаходиться в межах норми. Ніхто не знає точну причину цього. Однак, в результаті знижується кровообіг у системі зорового нерва. Ці зміни відбуваються досить повільно.

Глаукома в дітей віком найчастіше буває вроджена.

При пігментній глаукомі гранули пігменту з райдужної оболонки накопичуються в дренажних каналах, уповільнюючи або блокуючи рідину, що виходить із ока. Такі дії, як біг підтюпцем, іноді провокують відкладення гранул пігменту, відкладаючи їх на трабекулярну сітку і викликаючи періодичні підвищення тиску.

Як запідозрити глаукому?

На початкових стадіях первинної глаукоми Ви можете відчувати наступні симптоми:

 • деяку засміченість очей,
 • ореол світлорозсіювання навколо джерела світла,
 • почервоніння ока,
 • поява плям у полі зору чи його звуження.

Найчастіше хворіють літні пацієнти, пацієнти з цукровим діабетом, з ускладненою катарактою. Проведена спеціальна діагностика дозволить підтвердити чи відхилити діагноз глаукоми.

Якщо діагноз первинної відкритокутової глаукоми підтверджується, то насамперед Вам призначать застосування крапель для нормалізації внутрішньоочного тиску до Вашої індивідуальної норми. Після використання крапель через місяць необхідно повторити дослідження поля зору та внутрішньоочного тиску. Якщо є позитивна динаміка, лікар визначає дату наступного візиту. За відсутності належного ефекту від антиглаукомних крапель їх або змінюють, або пропонують наступний етап лікування: лазерний або хірургічний. При цих варіантах лікування формуються додаткові шляхи відтоку внутрішньоочної рідини, проте при проведенні лазерного лікування цю процедуру повторюють кілька разів і результат не є тривалим та стійким.

Гострий напад глаукоми – гострий стан, який іноді помилково плутають з гіпертонічним кризом або інсультом.

Симптоми дуже втражені і змушують пацієнта терміново звернутися до лікаря:

 • сильний головний біль,
 • очний біль,
 • нудота та блювання,
 • зниження зору,
 • ореоли навколо джерела світла,
 • почервоніння очей.

У цьому випадку необхідно звернутися до офтальмологічного відділення швидкої допомоги і лікар повинен негайно зробити все для зниження внутрішньоочного тиску та больового синдрому. 

Згодом пацієнти після нападу закритокутової глаукоми повинні бути прооперовані для профілактики повторного нападу.

Офтальмологи нашого відділення мають величезний досвід та використовують найсучасніші технології для діагностики та лікування глаукоми на високому рівні!

 повернутись назад

Лікарняний банк крові

Травматологічний пункт

Патологоанатомічне відділення

Відділ аптекарського забезпечення

Загальний відділ

Інфо для ДОЗ